Trávny traktor uľahčuje prácu na veľkých pozemkoch. Ako vybrať ten správny typ?

Trávny traktor uľahčuje prácu na veľkých pozemkoch. Ako vybrať ten správny typ?

Siahnite po traktorovej kosačke alebo trávnom traktore* a upravujte pohodlne a rýchlo váš trávnik.

Ideálnym riešením pre veľké pozemky, záhrady a iné plochy je traktorová kosačka. Výhodou je rýchlosť, ktorou celý pozemok pokosíte.

Podľa našich odhadov je to 5 až 6 krát rýchlejšie ako s najvýkonnejšou rotačnou alebo motorovou kosačkou. Hoci vstupná investícia je vyššia, financie sa vám rýchlo vrátia vďaka ušetreným hodinám či palivu.

V našom eshope máme dva základné typy traktorových kosačiek: rider traktor so žacím ústrojenstvom medzi osami. Rider využijete na nerovných, komplikovaných a členitých povrchoch.

Akú traktorovú kosačku potrebujem?

Pri výbere záhradného traktora musíme poznať veľkosť a členitosť pozemku. Ak má terén množstvo prekážok, ako sú kríky, stromčeky či kvetinová výsadba, zvolíme si traktorovú kosačku s kvalitnými manévrovacími vlastnosťami.

Odporúčame nájsť taký typ, ktorý má čo najmenší polomer otáčania. To znamená, že pri kosení pozemku sa veľmi ľahko dokážete vyhnúť všetkým nástrahám na trávniku a súčasne aj okolo nich prirodzene trávu zarovnáte. 

Na strmších svahoch je situácia zložitejšia. Aby ste sa cítili bezpečne, používajte traktorovú kosačku s náhonom na všetky štyri kolesá. Traktor tak bude pevne na zemi bez zošmykov. Platí pravidlo: čím širšie kolesá, tým lepšia stabilita.

Stačí základný výkon na pozemok o veľkosti jedného hektára?

Výkon motora pri trávnom traktore je približne 7,5 až 16,5 kW. Na jedno hektárový trávnik vám postačí aj základný výkon, ak to je terén rovný a bez členitostí. Na zvažujúce terény siahnite po čo najvyššom výkone, aby traktor pevne držal na zemi a pri pohybe sa nešmýkal nadol.

Pri výbere sledujeme veľkosť kosiacej hlavy. So záberom približne 60 centimetrov dokážeme pokosiť pri výkone 7kW plochu o veľkosti pol hektára (500 metrov štvorcových).

Na jeden hektár už odporúčame vždy zákazníkom záber od 70 centimetrov až po 92 centimetrov. Preto aj výkon trávneho traktora sa hýbe od 9 do 11 kW.

Na rozsiahle plochy nad 2 hektáre už potrebujeme profi modely so záberom 105 a viac centimetrov a s výkonom na 14 kW.

Radi vám pomôžete pri výbere správneho trávneho traktora tak, aby ste zbytočne nemíňali peniažky na kúpu drahého stroja, ktorý nevyužijete.

*Stretávame sa aj s pomenovaním trávny traktor, traktorová kosačka či traktorka.