Ako vyrobiť vtáčiu búdku a kŕmidlo – jednoduchý návod, podľa ktorého to zvládne každý

Ako vyrobiť vtáčiu búdku a kŕmidlo – jednoduchý návod, podľa ktorého to zvládne každý

Kŕmidlo pre vtáky alebo búdka poslúži nielen operencom, ale i nám pri pozorovaniach. Skonštruovanie je jednoduché a zvládnete ho aj s malými pomocníkmi. Samozrejme, vopred si všetko pripravte.

Aký materiál budete potrebovať:

Drevené dosky – ideálne zo stromov borovica, smrek alebo jedľa alebo sololit v hrúbke asi 5 mm

Určite nepoužívajte preglejku alebo drevotriesku. Búdka alebo kŕmidlo by len ťažko odolali poveternostným podmienkam.

Aké náradie budete potrebovať:

·         Kladivo

·         Skrutkovač

·         Skrutky alebo klince

·         Ručná alebo elektrická pílka·       

·         Aku vŕtačka 

 

Na pracovanie dreva:

·         Na opracovanie surového dreva použite hobľovačku

Kŕmidlo používame počas zimy, búdku na jarné zahniezdenie

Kŕmidlo či búdka pre vtáčiky bude celý rok vonku, preto myslime na to, že ju musíme vyhotoviť z kvalitného materiálu, aby odolávala dažďu aj slnečným lúčom bez výraznejších zmien. Drevo ihličnanov sa na rozdiel od buku či dubu veľmi ľahko píli.  Pre jeho poddajnosť sa nám sním bude dobre pracovať.

Kŕmidlá vešiame na záhrade, v parku či v prírode od jesene až do konca marca. Pre dvory pri rodinných domoch pripravujeme malé kŕmidlá s plochou 18 x 25 centimetrov. Takéto menšie kŕmidlá využijeme na balkóne alebo aj na okennej doske. V záhrade už umiestňuje kŕmidlá s plochou 30 x 50 cm. Kŕmidlo spravidla umiestňujeme aspoň 1,5 metra nad zemou. Vtákov tak uchránime pred napadnutím mačkami či inými predátormi.

Kto všetko príde do nášho kŕmidla?

Ak do kŕmidla pravidelne každý deň a v tú istú hodinu doplníme krmivo, môžeme pozorovať okrem sýkoriek aj brhlíka, datľa, orieška či mlynárku. Ak sa oteplí, dávame do kŕmidla menej potravy. Vtákom najviac živín dodajú ľanové, konopné a slnečnicové semienka alebo na drobné kúsky nakrájaný loj. Chlieb alebo pečivo nepodávame, pretože kvasí a spôsobuje vtákom veľké tráviace problémy.

Najznámejšia vtáčia búdka je sýkorník. Už názov napovedá, že slúži na hniezdenie sýkoriek. Pri konštruovaní búdky dbáme na to, aby vletový otvor nepresiahol priemer 26 milimetrov. Zabránime tým vniknutiu vrabcov, ktoré by búdku sýkoriek obsadili.

Pre škorce, vodnáre či mucháre zhotovujeme polobúdky. Ak chceme prilákať na hniezdenie väčších vtákov, zhotovíme veľkú búdku. Vletový otvor je v tomto prípade veľký až 35 milimetrov. Hniezdiť tu môžu rôzne druhy vtákov – žltochvosty, červienky, vrabce či krutohlav.

Pri voľbe tvaru búdky si môžeme vybrať z viacerých možností. Vtáci sa zahniezdia v klasickej búdke s rovnou lebo šikmou strechou. Ak máte chuť, vyhrajte sa s tvarom – zaujímavým riešením sú búdke v tvare trojuholníka či číslice štyri.

Po sezóne kŕmidlá aj búdky skontrolujeme

Po zime kŕmidlo zvesíme a skontrolujeme jeho pevnosť. Rovnako postupujeme aj po skončení hniezdenia vtákov – spravidla v auguste alebo septembri. Búdku prezrieme, popraskané časti opravíme. Z búdok vždy vyberieme hniezdo a celú ju vyčistíme. Ak by sme obsah ponechali, hrozí že v hniezde zostanú parazity, ktoré by mohli ohroziť mláďatá.

Jednouchý návod na búdku pre sýkorky:

Jednoduchý návod na kŕmidlo pre vtákov